Нові норми щодо застосування програмних РРО, як альтернативу класичним, обговорювались під час чергового сеансу «гарячої лінії» ГУ ДПС у Запорізькій області. До уваги інформація щодо роботи таких програмних РРО.

Які нормативні документи прийняті у зв’язку з провадженням програмних РРО?

З 1 серпня 2020 року набирають чинності зміни до Закону про РРО та до ПКУ.

З цього моменту суб’єкти господарювання можуть при здійсненні готівкових розрахунків із споживачами застосовувати програмні РРО, в якості яких можливо застосовувати будь-який пристрій (смартфон, планшет, комп’ютер тощо) і використовувати такий пристрій як касовий апарат.

Норми щодо впровадження програмних РРО встановлені Законом України від 20.09.2019 р. № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг».

Наказом МФУ від 23.06.2020 р. № 317 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547» визначено:

- Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій;

- Порядок визначення діапазону, видачі, резервування, використання фіскальних номерів, що присвоюються електронним розрахунковим документам під час роботи ПРРО в режимі офлайн.

Наказом МФУ від 18.06.2020 р. № 306 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13»:

- встановлено нову форму розрахункового документа для операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів.

- удосконалено форму і зміст розрахункових документів, що формуються реєстраторами розрахункових операцій/програмними реєстраторами розрахункових операцій.

На сайті ДПС створено банер «Програмні РРО» (https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/), який містить інформацію, пов’язану із запровадженням програмних РРО.

Як перейти на використання програмного РРО?

Суб’єкт господарювання сам обирає, який реєстратор він буде використовувати: традиційний апаратний чи програмний, оскільки законодавством не відміняється застосування традиційних РРО.

Для переходу до застосування програмного РРО суб’єкту господарювання необхідно буде виконати такі дії:

- встановити (інсталювати) на пристрій програмний РРО (комерційне рішення або безкоштовне, запропоноване ДПС);

- зареєструвати програмний РРО, направивши відповідну заяву до фіскального сервера ДПС;

- отримати у одного із кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг електронні підписи касирів та/або печатки суб’єкта для роботи на програмному РРО;

- направити повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованих сертифікатів відкритого ключа, що будуть застосовуватись на програмному РРО.

Після цього можна здійснювати розрахункові операції із застосуванням програмного РРО.

Як буде працювати програмний РРО у режимі офлайн?

На період відсутності зв'язку між програмним РРО та фіскальним сервером податкового органу проведення розрахункових операцій здійснюється в режимі офлайн, що може тривати не більше 36 годин.

В цей час створюються електронні розрахункові документи, яким присвоюються фіскальні номери із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу.

Суб'єкт господарювання може використовувати фіскальні номери із діапазону, сформованих фіскальним сервером податкового органу, не більше 168 годин протягом календарного місяця.

У чеку має обов'язково бути наявна позначка про проведення розрахункової операції в режимі офлайн.

Перевірити наявність цього чеку в базі даних ДПС можливо через Електронний кабінет після завершення роботи програмного РРО в режимі офлайн та передачі ним чеків до фіскального сервера.

Які зміни в частині застосування РРО діють при продажу підакцизних товарів?

З 1 серпня 2020 року у разі реалізації підакцизних товарів суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі, зокрема, із застосуванням платіжних карток, зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО та/або через програмні РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) (із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

До підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; пальне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.

Вісник. Офіційно про податки