Члени Української Ради Бізнесу взяли участь у презентації тестового зразку безкоштовного програмного РРО Державної податкової служби України, яке відбулося в режимі онлайн. Розробники прототипу продемонстрували технічні аспекти роботи програмного застосунку «РРО в смартфоні» та відповіли на питання бізнесу.

Найближчими тижнями прототип «РРО в смартфоні» стане доступний для масового тестування, зазначають у ДПСУ. Буде оприлюднено інструкцію та відео по використанню програмного РРО. Із 1 серпня продукт має бути доступний для повноцінного використання підприємцями на безоплатній основі.

У податковій службі зазначають, що запровадження програмного РРО є важливим кроком до детінізації економіки та створення рівних умов ведення підприємницької діяльності. Програмне забезпечення «РРО в смартфоні» має стати зручним і необтяжливим функціоналом для сумлінних платників податків.

Як оцінюють представники бізнес-асоціацій презентований додаток?

Керівник Асоціації товаро-грошового обігу Андрій Панасюк:

«Учасники презентації виявили в додатку відсутність частини базового функціоналу, передбаченого навіть не новим, а старим законодавством. Нового законодавства ще немає, не має підзаконки – тож створення додатку нагадує створення креслення двигуна без правил. Проте цей продукт не відповідає і старому законодавству. Серед таких недоліків:

  • Відсутність функції «відстрочка платежу» (оплата товару в кредит).
  • Відсутність ставки акцизу для роздрібної торгівлі сигаретами й алкоголем. Додаток не може продати пачку сигарет, тому що не вміє рахувати акциз.
  • Незрозуміло, як реалізовано вимогу НБУ про округлення сум.
  • Відсутність RNN – ознаки оплати картою, для того, щоб згодом ці гроші можна було автоматично знайти на розрахунковому рахунку. Цього немає, і шукати доведеться вручну.

Невідомо хто вирішує – який функціонал потрібен бізнесу, а який – ні. Чому хтось вирішив, що не потрібен функціонал знижки чи інтеграція з якоюсь системою лояльності? Або інтеграція з популярними ERP системами? Організатори презентації оголосили, що й не планують цього робити – мовляв, для цього потрібні великі ресурси.

Розробники не передбачили в системі електронної мітки часу – а за законом, на кожному чеку повинна бути така мітка, для уникнення підробки. Другий момент – кваліфікований електронний підпис, при цьому розробники передбачили чомусь його реалізувати на ключах касира. Штовхаючи таким чином бізнес на адміністрування цих ключей. Втрати, звільнення, переміщення, плинність кадрів – зрештою, людям це набридне, і вони обурюватимуться.

Технічні питання, які виникають, із часом можна було би вирішити, – було би з ким. Але розробника на боці ДПС немає. Є лише підрядник, приватна компанія, який нікому нічого не винен. У нього фізично немає ресурсів працювати з десятками й сотнями розробників, які стукатимуть і проситимуть інформацію.

Варто віддати належне новому керівництву ДПС за те, що в цьому процесі нарешті з’явилися методологи. Раніше такого зв’язку не було, а це важливо. Але не може бути гарного результату, якщо залишився місяць до виходу в фінал».

Анна Стрикун, Національна організація роздрібної торгівлі:

«Всі розуміємо, що основні проблеми випливають, як правило, під час тестування, а поки -про те, на що хочеться звернути увагу:

  • Не до кінця вирішено питання наявності різних податкових груп товарів. Так, перелік податкових груп «зашитий» в системі, він не змінюється. Доповідач розповів, що поміняти податкову групу товару касир може лише після «завершення зміни».
  • ЕЦП (електронний цифровий підпис) вводиться при відкритті-закритті зміни, а ще касир підписує кожний чек також ЕЦП.
  • Цей мобільний додаток не призначений інтегруватися з іншими обліковими системами. Додаток підтримує не всі види оплат: лише картка або готівка. Так, оплата карткою можлива через POS-термінал, а в чек ставиться відмітка, що оплачено карткою. У великих мережах каса приєднана до POS -терміналу, а якщо це маленька мережа і немає інтеграції, то все вноситься вручну. Якщо є у торговця своя облікова система,  йому необхідно інтегрувати її через АРІ з фіскальним сервером за допомогою своїх розробників.
  • Функція розмінної монети запланована, але ще не додана.
  • Роздрібний акциз не закладений в додаток (але обіцяють доробити).
  • Відстрочка платежу не передбачена.
  • Для обміну валют додаток не підходить».

За підсумками обговорення залишилось багато інших питань: щодо захисту від недобросовісних продавців, які можуть зловживати режимом офлайн, щодо гарантії стабільності роботи фіскального серверу податкової тощо. Також незрозуміло, коли буде доступний додаток для операційних систем Apple та Microsoft. Незрозумілим є також і питання підтримки споживачів, які використовуватимуть додаток від ДПС, – адже це має бути якщо не цілодобова підтримка, то щонайменше вона має бути у робочі години.

Бізнес-асоціації, члени УРБ сформували пул запитань до ДПС, на які необхідно знайти відповіді до запуску системи. Одним із надважливих є питання захищеності серверів та надійності їх роботи.

Представники бізнесу закликали розробників вирішити всі ці питання протягом місяця. Члени УРБ вірять у можливість державних органів вчасно виконати норми Закону, адже він був прийнятий парламентом ще 20 вересня 2019 року, і часу на підготовчу роботу було вдосталь.

Джерело: Українська Рада Бізнесу

Вы не имеете права оставлять комментарии